SAKIN ALDANMAYIN 7 ...

     Koronavirüs,pandemi,normalleşme derken zaman geçiyor...Artık sokaklarla tanışan toplumumuz pandemi nin ekonomik boyutuyla da yüzyüze gelmeye başladılar...
          Ekonomik şartlar ne yazık ki toplum olarak en zayıf noktamız..Hediye,indirim,kampanya başlığı altında gördüğümüz herşey bizi etkilemeye devam ediyor..Sonuçta, ne yazıkki bedel ödüyoruz..
           Bloğumuzda en fazla ilgi gören serilerden birisi sakın aldanmayın yazıları serisi...
           Bugün yedinci yazımızda,çok karşılaştığımız bir durumu anlatacağız...
          Mobil ya da pc de nette gezinirken,genelde google ve chrome tarayıcılarımız da video izlemek,indirmek için tıkladığımızda ya da fotoğraf yada görsel indirmeye çalıştığımızda hemen başka bir siteye yönlendiren bir sekmeye gidersiniz..
         Karşınızda şuna benzer bir cümle...merhaba xxxx internet kullanıcısı sınırlı sayıda seçtiğimiz şanslı ķişilerden birisiniz,anketi tamamlayarak sizin için seçtiğimiz hediyelerden birine sahip olabilirsiniz..
      Bir anket çıkar karşınıza,genelde hangi internet sağlayıcısından hizmet alıyorsanız o firmayla ilgili bir anket,veya hangi mobil operatörün internetiyle baglıysanız o operatör hakkın da bir anket...
    Buraya kadar herşey normal,masumane ve ciddi bir anket,5-6 soruluk...Bu ara da sizi kıvama getirmiş oluyorlar tabi...
     Anket bitince 3-4 tane telefon sunulur size,hemde son modellerden,bunlardan birini kazandığınız söylenir,birde istediğinizi seçebileceğiniz bir seçenekte sunulur...Bir hafta içinde adresinize kargolanacağı söylenir..
     Artık kullanıcı kıvama gelmiştir...
      Sonra ise kargo bilgileri ve hediyelendirmenin alışveriş gibi olması için 1-5 dolar arasında bir ödeme yapmanız için başka yabancı bir sayfaya yonlendirilirsiniz...Kargo teslim adresi istenir...Veee sonra küçük ödeme için kart bilgileri..
     Olay bu...Bunlar yalnız gene iyi niyetli kredi kartının yanısıra ön ödemeli karttan da ödeme alıyorlar...
      Sakın aldanmayın kart,adres bilgilerinizi ve o anda enaz 25 Tl cebinizden çıkıyor..Gerisi onların insafına kalmış...
     Altta da 5-6 sahte kişinin olumlu yorumları var tabiki,bu detayı da unutmamışlar...
      Hediye olarak seçtiğiniz telefon asla gelmiyor tabiki.
      Hiçbir operatör anket doldurduğunuz için size hediye vermez ve ödeme talep etmez,etse bile sizi yabancı bir sayfaya degil bankaların ödeme sistemlerine yönlendirir..
     Operatörler size niye anket yapsın ki zaten,sonuçta sizin onların müsterisi olduğunuzu,taahudünüzü,kullanımınızı her şeyinizi biliyorlar..Hediye vermek isteseler size daha çok kolay ulaşırlar..
       Onbinliralık telefonu 25 liraya sadece anket doldurarak size verecek bir internet sağlayıcısı malesef yok..O yüzden sakın aldanmayın,tanıdıķlarınızı uyarın,ağır bedeller ödemeyin...okuyun,paylaşın toplum olarak bilinçlenelim..
    Teşekkürler...

Yorumlar

  1. annemin bi arkadaşı bizzat aldandı. üstelik öğretmen kendisi. kart numarası vs girmiş. o kadar söyleniyor ama tuzağa düşen düşene.

    YanıtlayınSil
  2. Ne yazıkki her kişinin bir zayıf anına denk gelebiliyor, bu hatalara düşülüyor. Teşekkürler..

    YanıtlayınSil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

SAKIN ALDANMAYIN 3

E DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR..

TAAHHÜT CEZASI YEMEMEK İÇİN NUMARA NASIL TAŞINMALI?

SAKIN ALDANMAYIN...

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DETAYLAR..

SAKIN ALDANMAYIN 5

A101 DEN TOSHIBA TELEVİZYON ALINIRMI?

SİZ KORONAVİRÜSE YAKALANMAYABİLİRSİNİZ...

NETSPEED İNTERNET KULLANICI DENEYİMLERİ...

KORONA VİRÜSE KARŞI YAPABİLECEKLERİMİZ...