HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI KULLANIMDA...

         
 Koronavirüsle yaşam.. Artık bu pandemi ile içiçeyiz.Evde kalmalar, 65 yaş üstü, 20 yaş altı sokağa çıkma yasakları.. Hafta sonu genel sokağa çıkma yasağı uygulamaları... 
           İster istemez bu pandemi hayatımızda,okulları, lokantaları, kahvenaneleri, berberleri, camileri kapattık.. Sokakları, toplu taşımaları maskesiz kullanamıyoruz.. 
          Sabah akşam internet, televizyonlar, gazeteler her yer koronavirüs.. 
          Akşamları sağlıkbakanının açıkladığı verileri sıkı takip etmeyen varmı... 
          Bir şekilde alınan önlemler, sağlık çalışanlarının, güvenlik güçlerinin, yerel belediyelerin özverili çalışmaları bu pandemiyi atlatacağımızda ki kararlılık ve azmimizi gösteriyor.. Güzel günlerin yakın olduğu inancımızı artırıyor.. 
          Gün geçmiyorki yeni önlemler,hayatımıza sokulmuyor.. Yaşam tarzımız birazdaha kolaylaştırılmaya çalışılmıyor değil... Bunlara parelel olarak:
          Sağlık bakanımızın birkaç gün önce duyurduğu hayat eve sığar uygulaması android ve ios kullanıcıları için marketlerde yerini aldı..
          Uygulamayı indirdiğimizde bizi yönlendiren ve bilgilendiren bir ekranla karşılaşıyoruz.. Son sekmeye geldiğimizde on haneli telefon numaramıza gelen kodu girerek aktivasyonu tamamlıyoruz.. 
         Uygulamayı indirdiğimde kodun gelmesi biraz uzun sürdü, uygulama sık sık durduruldu hatası verdi..
        Bir müddet sonra birazdaha stabil çalışmaya başladı.. Bizden konum ve Bluetooth bağlantımızı açmamızı istiyor.. Sonra isim soyad, kimlik numaramızı ve doğum yılımızı istiyor.. 
        Bunları girdikten sonra nasıl olduğumuzu soran bir sayfa ordaki tercih ettiğimiz seçeneğe göre bizim durumumuzu analiz ediyor.. Tabii bunlar bilgi amaçlı kesinlikle bir teşhiş yada tedavi yöntemi değil, sadece bir yönlendirme...
         Uygulamanın alttaki menü sekmeleriyle bulunduğunuz konumu,risk durumunuzu, aile bireylerinin nerede olduğunu ve risk durumlarını görebiliyorsunuz.. 
         Yalnız aile bireylerinizin de uygulamayı indirip onaylaması lazım.. 
         Üst tarafta ikinci menüyü seçtiğiniz dede size yakın hastane, eczane,market, metro ve otobüs güzergahlarını görebiliyorsunuz.. Bende metro  güzergahı açılmadı.. Çünkü yaşadığım şehirde metro yok.. 
         Bluetooth açık olduğu için uygulama sizi pozitif biriyle karşılaştığınızda, risk bölgelerine gittiğinizde sizi uyarıyor.. Bu özelliği evde olduğum için daha kullanamadım.. 
        Uygulama takılmalar, menüden atmalar yapmakta.. Zamanla yapılacak güncelleme ve düzeltmelerle daha verimli çalışabilir.. 
        Uygulamanın verimliği daha fazla kullanımla olacaktır diye düşünüyorum.. Çünkü istenilen izinler ve kişisel bilgilerle daha çok kişi kayıt altında olacak.. 
         Benim deneyimlerim bunlar.. Sony xperia xz1 telefonuma kurdum ve deniyorum.. Başka cihaz ve işletim sistemlerinde daha stabil yada tam tersi sonuçlar verebilir... 
        Deneyebilirsiniz, kullanıp kullanmamak size kalmış..Yalnız şunu da belirtmekte fayda var.. Hastalık geçirmiş, tedavi görmüş kişilerin indirmesi mecburi.. Sağlık bakanlığının asıl, pozitif, sonra negatife dönmüş kişileri takip etmek, bu kişilerin konum ve durum bilgilerine göre diğer bireylerin risk durumunu kontrol altına almak için oluşturmuş olduğu bir uygulama bu... Yani bir nevi tedavi süreci devam eden, veya biten kişiler sürekli takip edilecek... Ve ilerde uygulamaya eklenecek or kodu oluşturma seçeneğiyle eczanelerden ücretsiz maske alımında da kullanılacak...    

Yorumlar

 1. Şuanki halini pek işe yarar bulamadım açıkçası. Ama zamanla gelen güncellemeler ve geliştirmeler ile yararlı olabilir diye düşünüyorum. Elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Evet şuan sıkıntılı, güncellemelerle ve kaydolan kişiler çoğaldıkça daha verimli olabilir.. Teşekkürler...

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Aynen güzelgünleri hepimiz bekliyoruz.. Teşekkürler..

   Sil

Yorum Gönderme

Bu blogdaki popüler yayınlar

SAKIN ALDANMAYIN 3

E DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR..

TAAHHÜT CEZASI YEMEMEK İÇİN NUMARA NASIL TAŞINMALI?

SAKIN ALDANMAYIN...

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DETAYLAR..

SAKIN ALDANMAYIN 5

A101 DEN TOSHIBA TELEVİZYON ALINIRMI?

SİZ KORONAVİRÜSE YAKALANMAYABİLİRSİNİZ...

NETSPEED İNTERNET KULLANICI DENEYİMLERİ...

KORONA VİRÜSE KARŞI YAPABİLECEKLERİMİZ...