KORANAVİRÜSTEN TEHLİKELİ...

       
Koranavirüs... Sosyal medyanın, yazılı, basılı medyanın sayesinde adeta bir kahramana dönüştürülmüş hastalık..
       Öyle yaşantımızın içine sokuldu ki.. Onun la yatar onunla kalkar olduk..
        Sonunda koronavirüsten daha tehlikeli bir rahatsızlık, takıntımız ortaya çıktı...
        Koronafobi...
        Farkında olmadan koronofobi toplumumuzu etkisi altına almaya başladı..
        Tamam korku iyidir.. Bizi tedbir almaya teşvik eder ama..  Abartılmamalıdır.. Bu hastalığın yaşantımızın içinde, tam ortasında olmasına müsade etmemeliyiz..
        Koranafobi den kurtulmak için yapabileceklerimize değinelim...
        Koranavirüs her nekadar bütün dünyanın gündeminde olsada ölüm oranları birçok hastalığın gerisindedir.. Panik yapmaya gerek yok, paniğin hiçbir şeye faydası yok..
        Devletimiz zaten yeterince ciddi tedbirler almaktadır.. Bu tedbirlerin işe yaradığı da apaçık ortadadır.. Haberleri yetkili ağızlardan dinlemeli, kafamıza takılanları sağlık uzmanlarından sorup, araştırmalıyız..
        Kendi üzerimize düşen kişisel tedbirlerimizi almak bizim için yeterlidir.. Toplu taşımalarda dikkatli olmak, hijyen kurallarına uymak yeterlidir.. Sarılıp, tokalaşmalardan biraz vazgeçebiliriz.. Ellerimizi biraz daha özenli yıkayıp, en azından taşıyıcı olmaktan kurtulabiliriz..
          Herkes taşıyıcı olmamak için kendine dikkat ederse bu virüsün yayılacak yeri kalmayacaktır....
         Panik en büyük hastalıktır.. Ya bulaşırsa düşüncesini kafamızdan çıkarmalıyız.. Sosyal medyadaki kaynağı belirsiz video, yazı, paylaşımlardan uzak durmalı, her şeyi kaynağından haber almalıyız...
         Haber kanalları, yazılı, basılı medyada bütün haberlerin koranavirüs ile alakalı olması, herşeyin çok kötü olması anlamına gelmez...
         Çünkü gündem ne ise en çok ilgi duyulan neyse, mecburen ona yönelik haberler yapılmaktadır... İlgi alaka görmek, fazla reklam, ziyaret, satış vb faktörler yüzünden bu işin gereği budur..
          Avm, bakkal, market... Buralara doluşmanın, delicesine ıslak mendil, kolanya alışverişi yapmanın bir anlamı yoktur.. Bu da bir koronafobi belirtisidir.. Su ve sabun temizliği yeterlidir.. Maske takmak, anlamsızca maske stoğu yapmak gereksizdir.. Temiz ve havadar ortamlar maskeden daha iyidir..
          Tek kullanımlık maskelerin tak çıkar yaparak, saklanıp tekrar tekrar kullanılması, bilinçsizce katlayıp, elimizle her yerine dokunulmuş bir maskenin tekrar kullanılması fayda dan çok bize daha çok zarar verecektir...
           Aşırı temizlik, kolonya kullanımı cildimizde vücudumuzda başka sağlık problemlerine neden olacaktır..
           Sosyal medyada bağışıklık artıran yiyecekler, besinler vb haberlere inanıp, beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek, vücudumuzun dengesini bozmak, vücudumuzu daha savunmasız yapacaktır..
          Bilimsel olarak şu gıda bağışıklık sistemini güçlendirir diye birşey yoktur.. Sağlıklı ve dengeli beslenmek, vücudu yorgun düşürmemek, düzenli uyumak, temiz hava, spor, egzersiz yapmak, sağlıklı bir bünye için yeterlidir..
         Unutmayalım en büyük hastalık paniktir, çok daha çabuk yayılır, bizi hataya sürükler, hiçbir şeye yaramaz.. Panik yapmıyalım.. Kişisel tedbirlerimizi alalım bu yeterli..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SAKIN ALDANMAYIN 3

E DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR..

TAAHHÜT CEZASI YEMEMEK İÇİN NUMARA NASIL TAŞINMALI?

SAKIN ALDANMAYIN...

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DETAYLAR..

SAKIN ALDANMAYIN 5

A101 DEN TOSHIBA TELEVİZYON ALINIRMI?

SİZ KORONAVİRÜSE YAKALANMAYABİLİRSİNİZ...

NETSPEED İNTERNET KULLANICI DENEYİMLERİ...

KORONA VİRÜSE KARŞI YAPABİLECEKLERİMİZ...