İNTERNETTE NASIL DOLANDIRILIYORUZ?

        İnternet hayatımızın tam içine yerleşmiş bir araç...Hepimiz kullanıyoruz hayatımızı resmen internete odakladık.. Tabi bu güzel teknoloji herzaman iyi yerlerde kullanılmıyor..
         Ne yazıkki iyiniyetliside dolandırıcısıda burada... Bu yüzden kullanırken dikkat etmemiz gerekiyor.. Nelerle karşılaşabiliriz başlayalım..
         Sosyal medya.. Hayatımızın her anını adeta fişlediğimiz, belgelediğimiz mecra..
         İnsanların bu kadar zaman geçirdiği yer.. Tabii kötü niyetli kişilerinde uğrak yeri.. Ekmek kapısı..
         Genelde geç saatlerde paylaşımlar bağlantılar çıkar.. Niye geç saatlerde peki..
         Çünkü siz o saatlerde etkili müdahalede bulunamıyacaksınız, yanınızda danışabileceğiniz kişiler yok..
          İlk yöntem bilindik bankaların çakma sayfaları...
           Bildiğiniz hatta kullandığınız bir bankanın sayfası çıkar karşınıza... Uygun kredi veya en sık kullanılanı geriye dönük kredi kart aidatı ödemesi.. vd bu ödemenin anında kartınıza yapılacağı..
           Böyle birşey asla mümkün değildir.. Hiçbir banka gecenin bir yarısı hele sosyal medyada link oluşturup karta para iadesi yapmaz..
            Böyle bir durumda şuna dikkat ediceksiniz.. Bankanın ismi aynı gibi görünsede alt internet url adresi farklıdır.. Banka ismi harfleri arasında nokta ve tire işareti, ya da küçük bir harf değişikliği vardır.. Link e tıklayınca sizden direk kredi kartı bilgisi isteyen bir sayfaya yönlendiriliyorsanız.. Heman uzaklaşın sayfadan... Çakma bir sayfadır.. Zaten bağlantıya değilde o sayfaya tıklarsanız.. Sayfayı bir kaç kişi beğenmiştir ve yorum  başka kampanya vs.. Yoktur sayfa boştur.. Anlık tuzağa çekip kapanacak sahte bir sayfadır..
         Yöntemin aynısı bilinen haber,tv kanallarının logoları kullanılarak açılan sayfalardada yapılmaktadır..
         Şunu iyi bilmeliyiz.. Sosyal medyadan hiç bir kurum alacak verecek tahsil etmez.  Eden kurum varsa da çalışmayın onunla bu kadar basit..
          Diğer sık karşılaşılan yöntemin birisi..
          Hesabı ele geçirilmiş bir arkadaşınızdan selam hattın faturalımıydı mesajı.. Samimiyetle söyliyeyim..size arkadaşınız yazmıyor.. Konuşmayı uzatırsanız size bşr marketten çekiliş kuponu kazandığını, elinde fazladan kupon olduğu, size verebileceğini, size bir link göndereceğini o linki açmanızı isteyecek... Dediklerini yaparsanız geçmiş olsun.. Yüksek bir telefon faturası sizi bekliyor..
           Dolandırıcılarda yaratıcılık okadar gelişmişki artık klişelerinde dışına çıkabiliyorllar..
           Sms, whatsap, messenger.. Gelen mesaj şu.. Merhaba Ahmet abi ben Ali köyde dedemin ahırında bir küp içinde altınlar buldum... Onları satmaya yardımcı olurmusun.. Eğer biraz para ayarlarsan yarısını sana gönderirim.. Sende kazanmış olursun...
            Evet doğru bu mesaj aynen geliyor.. Ve isimler sizin tanıdığınız kişilerden seçiliyor.. Arayıp dönen oldumu veya olurmu bilmiyorum ama.. Bu gerçek..
            Bir diğer yöntemimiz...
            Sosyal medyada güzel güzel geziyorsunuz... Hop bir haber...ikiyüz liraya galaxy s9 telefon. ..heyecanla sayfaya gidiriyorsunuz..
             Neymiş gümrüklerde el konan cihazlar devlet tarafından satılıyormuş.. Sayfaya birde zaman sayacı şu kadar saat dakikanız kaldı.. Son telefon...
             Şunu net söyliyeyim.. O ödeyeceğiniz ikiyüz lira kargo parası... Çünkü parayı ödemeden gelen paketi açamıyorsunuz.. Sipariş verdiyseniz geçmiş olsun.. Paketten ya tuşlu bir telefon yada krem, vazelin vb güzellik malzemesi....
                Bu saydıklarım en klişeleşmiş ama hala işe yarayan birçok kişiyi tuzağına düşüren yöntemler.. Bu yöntemler bizi en zayıf yerimizden maddiyat tarafımızdan etkiliyor.. Düşmeyelim böyle tuzaklara..
           

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SAKIN ALDANMAYIN 3

E DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR..

TAAHHÜT CEZASI YEMEMEK İÇİN NUMARA NASIL TAŞINMALI?

SAKIN ALDANMAYIN...

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DETAYLAR..

SAKIN ALDANMAYIN 5

A101 DEN TOSHIBA TELEVİZYON ALINIRMI?

SİZ KORONAVİRÜSE YAKALANMAYABİLİRSİNİZ...

NETSPEED İNTERNET KULLANICI DENEYİMLERİ...

KORONA VİRÜSE KARŞI YAPABİLECEKLERİMİZ...