CANCAN İLE 4 YIL...

               Cancan muhabbet kuşumuzun ismi.. Dört yılı geçtik beraber.. Nasıl bukadar yaşattık nasıl baktık... Neler yaptık... Beslemek isteyenlere,şu anda besleyenlere fikir olması açısından anlatalım..
          İlk tanışmamız:
          Hikayesi garip cancanın bizim eve gelişi, iki gencimiz var birbirini seven, bunlar ayrılıyorlar ve ve kıza hediye edilen cancan, artık görülmek istenmediği için  bize veriliyor, bir nevi masum bir yetim olarak geliyor evimize.. 
         Bir gece işten geldiğimde evinmizin başköşesine kurulmuş gördüm beyefendiyi.. Kaşık kadar küçücük bir yavru.. Kafesten ayrılmaya korkuyor.. Çıkarıyorum dışarıya.. Anında kafeste gene... 
        İlk günler kafesin kapısını hiç kapatmadık.. Uzaktan sesleniyoruz okadar... Tabii bunlar sıcakkanlı ve meraklı hayvanlar.. Zamanla evi keşfetmeye sağa sola gitmeye.. Yavaş yavaş sofraya gelmeye başladı.. Etraftan ve bizden zarar gelmediğini sezdiğinde kafesten çok dışarda vakit geçirmeye başladı...Sonra çaktırmadan başımıza konmaya, elimize omzumuza konmaya başladı..
         En önemlizi ismiyle sürekli çağırdık.. Ona konuştuk.. Kısa sürede kendi gelip elimize konup bizi dinlemeye başladı.. İkinci aydan sonra kafese sadece yem yemeye giren devamlı evin içinde gezen bir kuşumuz vardı.. Öğrendiği üçdört kelimeyi ardışık tekrarlıyor.. Öpücük atıyor.. Çağırınca hemen geliyor.. Sofrada bile bizimle vakit geçiriyor.. Kendi kendi oyunlar icat ediyor.. Evin neşesi oluyor du... Uçup sertçe inerek yerde döşemeden dörtbeş santimetre kayarak eğleniyor bunu tekrarlıyor.. Biz güldürüyordu.. Hele direk uçarak kafesin kapısına konmadan, direk salıncağına konmayı deneyip kafesin dibine düşmesi.. Sonra şaşkın şaşkın kafesin kapısında bize gözükmesi.. Bizi gülmekten öldürüyordu adeta... 
         Özel birşey yapmıyorduk.. Kafesi, yemi temiz tutuluyor düzenli suyu değişiyor.. Suyu asla kafesten içmez. Kafesin dışında bir su bardağı ona özel bekler hep ordan içer.. 
         Bizim yedidiğimiz her şeyin tadına bakar.. Kola cips ayrım yok.. Sofra örtüsü masaya serildiğinde hemen konar masaya.. Yemekler biraz geciktimi bağırırır.. İsyan eder, çabuk olun der.. Ailecek cancana karşı hijyen takıntımız yoktur.. Aynı bardaktan ikimiz su içeriz.. Dört yıldır bi sağlık sıkıntımız olmadı.. Oda bizde memnunuz.. Gece su içmeye kalkarım.. İçicenmi derim.. Ta bulunduğu yerden ciiik der.. Giderim ayağına kadar suyunu içiririm..
        En çok sevdiği şey pet şişeler.. Yuvarlaya yuvarlaya oynar koşar yorulana kadar.. Bu sevgisi merakı nerden geldi bende çözemedim.. Çok büyük bir zaafı var pet şişeye karşı.. Hele birkeresinde.. Koca 20 litrelik damacananın dibind dikelmiş bana ciikk diyor.. Damacanaya dokunmadan.. O sana çok büyük oynayamazssın dedim... Ciiikk dedi.. Etrafında biraz döndü bıraktı..
        Evin bir bireyi olarak görüyoruz.. Dışardan geldikmi sevinir karşılar.. Öpücükler kondurur.. Alırız elimize konuşuruz dinler.. Anlar gibi ciklerr oda.. 
        En sevdiği elde omuzda uyuklamak.. Günde ikiüçkez yapar enaz.. Onun kafesi evin odasıdır.. Biraz batığı oluyor ama temizlemek zor değil... Küçücük kafeste ömür tüketmesi bize ters geliyor biraz.. 
        Eğlencesiyle biz gülümsetiyor,memnun ediyor.. Biz dışardayken evin ışığı onun için yanık bırakılır.. Yazın gerekliyse onun için klima açık bırakılır.. Değeri ölçülmez bizim için.. 
       Dörtyılın özeti bu.. İlgi bu canlıyı hayatta tutan şey ilgi.. Dışlanmadığı sürece neşeli bir hayvan oldukça temiz bir hayvan.. Sürekli kafese kapatılacak bir hayvan değil.. Heleki çoluk çocuğa hediye olarak alınacak bir oyuncak değil.. Temiz ve düzenli bir ortamda ilgi ve şefkatle bakıldıktan sonra uzun yıllar yaşayabilen bir hayvan.. 
         Sevgi, ilgi, hijyen bukadar basit.. Hijyenden kastım sağlık olarak bir tehdit olarak algılamayın.. Bırakın sizle yaşasın.. Hiç bişey olmaz.. Açın kafeslerin kapısını.. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

SAKIN ALDANMAYIN 3

E DEVLET ÜZERİNDEN ÜCRETSİZ MASKE NASIL ALINIR..

TAAHHÜT CEZASI YEMEMEK İÇİN NUMARA NASIL TAŞINMALI?

SAKIN ALDANMAYIN...

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI DETAYLAR..

SAKIN ALDANMAYIN 5

A101 DEN TOSHIBA TELEVİZYON ALINIRMI?

SİZ KORONAVİRÜSE YAKALANMAYABİLİRSİNİZ...

NETSPEED İNTERNET KULLANICI DENEYİMLERİ...

KORONA VİRÜSE KARŞI YAPABİLECEKLERİMİZ...